Logar Tıkanıklığı Nedir? Nasıl Açılır? Maliyeti Nedir?

Logar Tıkanıklığı Açma

Birçok şahıs logar tıkandığı için bu sorunla karşı karşıya kalıyor. Ancak kaygı etmenize gerek yok. Çünkü logar tıkanıklığını açmak için birçok yol mevcut. Logar tıkanıklığı problemi ile karşılaşan birçok kişi ise şu soruları sormakta:

Logar tıkanıklığı nedir? Logar tıkanıklığında neden olan etkenler nedir? Logar tıkanıklığını açma yöntemleri nelerdir? Logar tıkanıklığı gibi bir durumla yüz yüze kalınmaması için dikkat edilmesi gereken hususlar nedir? Logar tıkanıklığını açma da organik yöntemler ile makinenin farkı nedir? Bu ve buna benzeyen sorular ile alakalı daha ayrıntılı bir şekilde bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Logar Tıkanıklığı Nedir?

Binalarda kullanılmakta olan, atıkların birikti ve atıkları kanalizasyon borularına ileten yeraltı atık depolarına logar denir. Logar tıkanıklığı, wcye atılmaması ihtiyaç duyulan bebek bezleri, wc kağıtları, hela kağıdı ruloları, pedler ve plastik sert adların wcye atılması nedeniyle oluşan tıkanıklık çeşididir. Bunun haricinde ev yapımında tuvalete düşmüş olan harç, çimento ve bu tür maddeler de logar tıkanıklığına neden olmaktadır.

Bu yüzden yukarıda saymış olduğumuz bu maddelerin tuvalete atılmaması ve evinizde tadilat yaptırırken wcye ek olarak bir dikkat etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Aynı zamanda tuvaletimizin kırılıp içerisine çökmesi de logar tıkanıklığı neden olan etkenlerden biridir. Bu yüzden tuvaletinizi muntazam bir halde kullanmanız icap eder. Aksi takdirde bu benzer biçimde nedenler de logar tıkanıklığı problemi ile sonuçlanır.

Logar Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Logar tıkanıklığı açmanın birçok yolu vardır. Bu yollar organik ve naturel olmayan yollar olmak üzere ikiye ayrılır. Peki logar tıkanıklığı nasıl açılır? İşte logar tıkanıklığı açma şekilleri:

1-Sıcak Su:

Logar tıkanıklığı sorunu, öteki bir çok tıkanıklık sorunu şeklinde yer çekimini kullanarak çözülebilir. Benzen logar tıkanıklığı problemi, oldukça hafifçe bir sıkıntı olabiliyor. Bu hafif sorunlar için wcye sıcak su dökmeyi deneyebilirsiniz. Yaklaşık olarak dökmemiz ihtiyaç duyulan sıcak su miktarı 2 litredir.

2 litre olarak belirlediğimiz bu sıcak suyu döktükten otuz dakika sonra tuvaletinizin açılması icap eder. Hafif logar tıkanıklığı sorunlarında işe yarayan bu metot bir süreliğine sizi kurtarabilir. Ancak logar tıkanıklığı sorununuzu dökmüş olduğunuz 2 litrelik su çözmüyorsa sorun daha büyük demektir. Bunun benzer biçimde durumlarda başka bir yönteme geçmeniz veya ustalaşmış birinden yardım almanız gerekiyor.

2-Sıvı Sabun:

Tuvaletinize sıvı sabun döküp birazcık baskı uygulayarak tuvalet tıkanıklığı sorununuzu çözmeyi deneyebilirsiniz. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

3-Baskı Uygulamak:

Marketlerde satılmakta olan wc telleri ile tuvaletinize baskı uygulayabilirsiniz. Bu yol wc tıkanıklığını açmak için tercih edilen yollardan biridir. Diğer yollara bakılırsa biraz daha zor uygulanan bir yol olsa da sık sık tercih edilen bir yol olarak karşımıza çıkmaktadır.

4-Kimyasal Maddeler:

Eğer yukarıda belirtmiş olduğumuz naturel yollar işe yaramadıysa wc tıkanıklığına çözüm bulmak için kimyasal maddeler deneyebilirsiniz. Lavabo açıcı yahut çamaşır suyu benzer biçimde kimyasal maddeler, lavabo tıkanıklığını açmanızda size destek olacaktır. Ancak bu yol çevreye zarar verdiğinden dolayı insanlar tarafınca pek sık tercih edilmez. Aynı halde ikimiz de bu nedenle bu yolu tercih etmiyoruz.

5- En İdeal Çözüm:

Eğer yukarıda belirtmiş olduğumuz çözümden işe yaramadıysa bu işte uzman olan ustalardan birini çağırıp wc borularınızı makine ile temizletebilirsiniz. Bu makineler sayesinde hem tuvalet borular zarar görmez bununla beraber kalıcı bir çözüm bulmuş olursunuz.

Logar Tıkanıklığına Engel Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Logar tıkanıklığın mani olmak istiyorsanız yazımızda belirtmiş olduğumuz logar tıkanıklığı niçin olan hususları yapmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Bu hususların ilki, yukarıda da belirttiğimiz üzere wcye atılmaması ihtiyaç duyulan büyük materyalleri tuvalete atmamanızdır. Bu hususların ikincisi ise haftada bir olsa bile tuvaletinizi temizlemenizdir. Tuvaletinizi dikkatli bir şekilde kullandığınız zaman logar tıkanıklığı gibi bir sorunla karşı karşıya gelme riskiniz daha da azalacaktır.

Logar Tıkanıklığında Doğal Yöntemlerle Makinanın Farkı Nedir?

Doğal yöntemler, genellikle kısa süreli çözümlerdir. Ayrıca makineye bakılırsa sizi daha oldukça uğraştırır. Bu yüzden doğal yöntemler makineye göre pek fazla tercih edilmez. Ayrıca makine sayesinde wc tesisatı borularınıza zarar gelmeden logar tıkanıklığına mani olmanız mümkündür. Bu yüzden bu benzer biçimde durumlarda uzman bir kişi vesilesiyle makine tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.