Petek Temizliğinin Önemi

Petek Temizliği

İnsan hayatında huzurlu ve konfor oldukça önemlidir. Rahatın ve konforun en önemli konulardan biri de ısınma ve sıcak su teminidir. Bu yüzden kombi cihazları ısınma konusunda her vakit ön plana çıkmaktadır. Kombi cihazlarının kullanımı esnasında birtakım hususlar vardır ki cihazın daha performanslı çalışması için önemlidir. Petek temizliği performanslı ısınmanın ve anında sıcak su temin etmenin en önemli parçalarından biridir. Tıkalı bir petek hem ısınmada güçlük yaşamanıza neden olur bununla beraber kombi cihazınızın ömrünü kısaltarak devamlı arızalanmalara sebep olur.

Petek temizliği neden önemlidir?

Petek temizliği kombi cihazınızın ömrünün uzun olması için önemlidir.
Kombi cihazınızın ömrünün uzun olması yanında ısınma anlamında peteklerin temiz olması gerekir.
Tıkalı olan petekler hem sıcaklık tasarrufunu azaltır aynı zamanda kombinin daha fazla enerji sarf ederek doğalgaz faturanızın yükselmesine sebep olur.
Petekleriniz tıkalı olursa su dolaşımı tam anlamıyla olmayacağı için ısınma problemi de yaşarsınız.

Petek temizliği nasıl yapılır?

Petek temizliği zannedildiği kadar basit bir muamele değildir. Özel cihazları ve kimyasalları ile yaklaşık 3-4 saatlik bir tarihi kaplar. Bazı işgüzar kişiler petek temizliği yapıyoruz diyerek birçok kişiyi kandırmakta ve tam anlamıyla bir temizlik yapmadan kullanıcıların canını yakabilmektedir. Bu yüzden güvenilir, garantili, ustalaşmış hizmet veren kombi teknik servis, bakım ve onarım hizmetleri veren hususi servislerden istifade etmek gerekir.

Petek temizliği yapılırken ilk ilkin döşem yıkama aleti kombi üstünde bulunan girişten tesisata bağlanır.
Tesisat içinde senelerce birikmiş olan tortu, çamur, kireç bu cihaz sayeinde dışarı boşaltılır.
Petek içindeki su tahliye edildikten sonra petek sayısına gore petek yayınlarını temizlemek için kimyasal atılarak tesisata gönderilir.

Petek içerisine gönderilen kimyasal madde peteğin tıkanma oranına göre ortalama 45 dakika ile 1 saat arasında devir daim ettirilerek tıkalı petek kanalları açılır.
Daha sonrasında döşem içine gönderilen kimyasal maddenin ve pisliklerin temizlenmesi için peteklerin içerisine nötralize edecek toz işlemi uygulanır. Daha daha sonra tesisatı koruyucu kimyasal ilave edilerek tesisat tekrar temiz su ile doldurulur.